V této části našich stránek bych chtěl alespoň trochu pomoci některým cyklistickým nadšencům s výběrem správného kola. Nechci zde ukazovat ty nejlepší kola z každého odvětví cyklistiky, spíše rady a tipy zkušených cyklistů, kteří už nějaké to kolo vystřídali. Zeptal jsem se tedy několika nadšenců do tohoto sportu a zde je pár okomentovaných kol, nebo zajetých firem.
Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že tato firma, patří mezi ty nejlepší. Téměř celá naše skupina Smradů vlastní kola od Authora a jsme s nimi více než spokojení. Dave a Číža vlastníme kolo Author Basic, ročníky 01' respektive 04', Jirka Solution 05' a Tom nově Traction 06'.
Basic - (foto + info výrobce)S tímto kolem máme velice dobré zkušenosti. Já osobně ho mám necelých 5 let a po několika tisících najetých kilometrů, kolo stále drží – a to jsem s ním dělal všelijaké kusy - třeba i toto. Jediné, co jsem na kole měnil, byl řetěz a zední tác, což vyšlo asi na 1300 kč. Aby jste se tomuto vyhnuli, přečtěte si tento článek.
Honza: „Na mém kole se mi jezdí perfektně, protože každá jeho část je pro mě ideální, (rám poměrně lehký, brzdy a přehazování při pravidelném seřizování funguje celkem spolehlivě), jediným nedostatkem je sedlo, které je trochu tvrdší, takže doporučuji koupit případně potah na sedlo.“
Toto horské kolo od Autora je velice kvalitní a přitom celkem levné (cca 11.000 kč). Pokud se chystáte na tůry, jak do terénu či na upravené cyklo trasy, je pro vás ideální. Ostatně můžete se podívat na mapu výletů smradů a fotky, co vše toto kolo snese a čím prošlo. Velice podobný typ Basicu je Solution. Je sice trochu levnější (kolem 9.000kč), ale s prakticky stejnými komponenty, Jirka je s ním velice spokojen.
Solution - (foto + info výrobce)Solution je velmi dobré kolo, je lehké a jako každé kolo dobře vypadá. Jeho jízdní vlastnosti jsou vynikající. Myslím, že se hodí kamkoliv, jak na silnici, tak i někam do terénu, to mohu posoudit ze své vlastní zkušenosti. Rozestavění celého kolo je uděláno tak, že i když ujedete 50 km, tak vás nohy bolet nebudou, narozdíl od mého prvního kola kdy jsem ujel 30 km a myslel jsem, že chcípnu. Toto kolo se mi velice zamlouvalo, když jsem si ho půjčil na 2. Tah Smradů, věděl jsem, že příští rok bude moje a taky je.
Traction - (foto + info výrobce)Verze Traction - Respect series v černém provedení by měla být o stupínek lepší než obě zmíněná kola :-) . Koupeno po slevě za necelých 14000 kč, jinak se prodává kolem 18000,-. Co mohu říct, tak je naprosto dobré do terénu, perfektní je geometrie rámu dále je celkem lehký a snadno se sním manipuluje - uhejbá překážkám a tak. Při dobrém seřízení přahazovaček a brzd je radost s ním nejen sjíždět pořádný horský cesty, ale i jezdit po místních silničkách. Jediné nevýhody je snadno rozladitelná zadní přehazovačka, což se dá velice rychle spravit povolením nebo přitáhnutím lanka, a dále velice křehké pedály, jsou sice lehké - hliníkové, ale jakmile škrtnete třeba o kořen, tak se může část ulomit (v roce 2008 výměna za 400 kč). Dále bych asi doporučil koupit si lepší přední vidlici, ale kdo není náročný, tak si od výrobce vystačí. Po ujetí na něm bezmála 2000 km se dá říct, že jsem s ním vcelku spokojen, samozřejmě kdyby přehazovačka a pedály byly kvalitnější bylo by to perfektní.
Author má velice mnoho druhů horských kol od jednoduchých po profesionální. Tyto druhy se liší především v kvalitě a geometrií rámů, kvalitou vidlic a komponentů. Nejlevnější horská kola prodává Author kolem 4.500 kč (OUTSET a UNICA), ale zatím neznám žádného cyklistu, který by měl s těmito koly zkušenosti. Ovšem podle ceny, vlastností a druhu materiálu, bych k tomutu kolu neměl takovou důvěru, jako ke svému Basicovi, ale zase na druhou stranu, je to horské kolo a to musí něco vydržet. Naopak pokud jste při penězích a hodláte vrazit do kola až 75.000 kč, můžete si od Autora koupit kolo INTROVERT. Je to opravdu luxus. Lehká a pevná konstrukce a ten (jak Author říká) „styling“, nejlepší komponenty od nejlepších firem. Nádhera. Ale na druhou stranu 75.000 kč investovat do kola??? Velice kvalitní kola koupíte od Autora i za 35.000 kč.
Honza s Davidem polemizovali o nápadu, podsvícení kola, no a od Honzovy teorie se přešlo k Davidově praxi. A práce s neonovou tyčí začali. Jistě jste si všimli, obzvláště v noci, podsvícených podvozků u různých sporťáků. Ano, to samé jsme uzpůsobili na cyklistycké kolo! Po několika zmařených pokusech a spálených součastkách, je dílo dokonáno a dovedeno téměř k dokonalosti. Pokusíme se poskytnout návod podobným nadšeným typům jako jsme my. Prozatím se můžete kochat těmito náhledy: Neon 1 , Neon 2 , Neon 3 a Neon 4 .
Nejdříve by jste si měli koupit „cold cathode light“ - studená katoda. Doporučuji si jí koupit v počítačovém internetovém obchodě Alzasoft - zde a to celý kit, skládající se z fluorescenční katodové lampy AKASA, v modrém, zeleném, červeném, UV či trojbarevném provedení. Délka je cca 30cm, dále je v balení napěťový investor a spínač. Tyto katodové trubice se používají především k podsvícení nebo nasvícení PC, ale po menší úpravě si můžeme krásně podsvítit kolo.
Na tomto obrázku máme vše, co budeme k výrobě podsvícení kola potřebovat:Doporučuji stejný vodič, jako má katodová trubice-lanko 0,25 mm – 0,5 mm čtverečních a je lepší koupit vodiče, které jsou vedle sebe spojeny izolací viz. obrázek. Není problém vše sehnat v kutilských prodejnách, kromě zásobníku na baterie. Ten se dá koupit ve specializovaném obchodě s elektro součástkami. Jeden z nich se jmenuje GM electronic a jeho pobočky najdete ve větších městech po celé ČR.
Na dalším obrázku je vidět samostatná katodová lampa, kterou jste zakoupili a jsou na ní vyznačeny místa, kde se musí vodiče přestřihnout a poté odizolovat. Nyní si vezměte vodič, který jste zakoupili naměřte 2m, uřízněte a na stranách odizolujte. Zapájejte vodiče k sobě přesně podle obrázku. (POZOR! Červený vodič, jde vždycky na +, takže až budete pájet drátky k zásobníku na baterie, tak dávejte pozor, abyste to nezaměnili – spálil jsem takto 2 invertory napětí). Nyní dejte zásobník na baterie do vaší brašny na kolo, (pokud ji nemáte, tak Author má širokou nabídku brašen). Vezměte váš dvoumetrový vodič a veďte ho k místu, kde chcete mít spínač (doporučuji řidítka), zbytek ustřihněte. Zapájejte spínač k vodičům zase stejně podle obrázku Teď je potřeba udělat do brašny malou dírku na vodič, který povede ke katodové lampě. Dejte pozor ať jí neuděláte zbytečně moc velkou. Nakonec je třeba vyzkoušet jestli vodič od lampy dosáhne do brašny. Pokud ne, je třeba ho ještě prodloužit, pokud ano, tak stačí vše pořádně uchytit ke kolu. K tomu vám poslouží těch haffo lepenek, co jste si připravili. A třeba takhle vypadá jedna dokonečená verze v terénu....
Jestli nechcete měnit často nový řetěz a zadní rychlostní kolečka, tak nešlapejte naplno na nejtěžší převod. Tzn. pokud máte vzadu osm koleček a vepředu tři a máte převod osm – tři (prostě čtyřiadvacátou rychlost) nesmíte zabírat vší silou. Někteří siláci se na tento převod rozjíždějí, popřípadě vyjíždí mírné kopce – NEDOPORUČUJEME. Tím jak zabíráte naplno, tak řetěz poslední nejmenší kolečko zatěžuje a deformuje - jak tlačí do kolečka velkou silou, tak stlačuje (zbrušuje) vnitřní část zubů, tudíž se vám může po 1000 – 2000 najetých kilometrech stát, že vám z ničeho nic při záběru na čtyřiadvacáté rychlosti, přeskočí řetěz o jeden zub zpět. Tímto se vám zničí zuby, po čase si všimnete, že zuby na kolečkách jsou šikmo sjeté, a zuby vám zničí řetěz, tudíž se musí vyměnit obojí.... Takže jestli nechcete utratit zbytečně peníze, které by se mohli investovat například do lepšího vybavení kola, využívejte možností vaší přehazovačky.
Je potřeba, abyste si jednou za čas pořádně vyčistili kromě celého kola i místo, odkud se špína a prach nedostane pouhým ostříkáním hadicí. Pokud to neděláte, tak se schválně podívejte ze shora mezi převodová kolečka, jaký tam máte humus (Pokud tedy nemáte nové kolo). Jestliže nechcete, aby se vám zkracovala jejich životnost, stačí je pravidelně čistit. A k tomu stačí pouze ustřihnutý proužek nějaké látky, vložíte jej mezi kolečka a párkrát projedete každou mezeru mezi nimi. Až vyčistíte všechny mezery, uvidíte rozdíl na první pohled.
Pokud bydlíte někde blízko Ďáblic (Praha 8), tak doporučuji skvělý cyklo servis, kam jezdí většina Smradů. Je to trošku utajené místo - servis se sice nachází přímo na sídlišti, ale nemá přesnou adresu. Snad vám pomohou tyto fotky ( 1 - 2 ) k bezproblémovému nalezení. Kromě kvalitního servisu, je v nabídce i široký sortiment veškerého druhu cyklistického zboží za přijatelné ceny.
Toto je univerzální dostačující světlo na 4 tužkové baterie. Čtyři z pěti smradů vlastní toto světlo a nemohou si na nic ztěžovat. Tři režimy svícení jsou naprosto dostačující. Pokud svítíte LED diodami, jste perfektně vidět na velice dlouhou vzdálenost a baterie vám vydrží kolem 30 hodin. Nevýhoda je že vám 2 LEDky dostatečně neosvětlí prostor před vámi, takže pokud chcete vidět lépe, přepněte na režim xenonové žárovky – s tímto režimem uvidíte desítky metrů před sebe. Ovšem baterie při tomto svícení vydrží tak dvě hoďky a pak další dvě hoďky pomalu vyprchává. Třetí režim je blikačka. Výhoda je,že baterie vydrží mnohem déle. Takže vlastně máte 3 světla v jednom za perfektní cenu 250 kč. Je rozhodně lepší si koupit toto světlo, než světlo, které má pouze LED diody. Za prvé je levnější a za druhé si můžete vybrat jeden ze tří režimů. A jestli si myslíte, že budete lépe vidět jak před sebe když vaše světlo bude obsahovat 5 LED diod, jste na omylu. Jestli 2 nebo 5, je to skoro stejné, tak neutrácejte zbytečně za drahé světla....
Ve výbavě máme také světlo s 5LED diodami. Nová technologie OptiCube (speciální konstrukce optických čoček) vám umožní vidět na delší vzdálenost než normálně. Řekl bych že do úplné tmy se toto světlo celkem hodí. Doba svítivosti 30 hodin naplno, je postačující, ovšem jak jsem zmínil v předchozím článku. Světla s LED diodami jsou zbytečně drahá - přeci jen dát za světlo 800 kč je dost a není to zas tak praktické. Takže když chcete být pořádně osvětlení, doporučuji koupit si 2 LED – Xenon světla (viz. Výše) a ještě ušetříte.... I když na řidítkách vypadá celkem slušně. (obrázek 1)
Jestli chcete vědět, jak vypadá správné osvětlení kola, podívejte se na kola Smradů: 1 , 2 .Pokud nevíte jakou si koupit blikačku, tak mohu s klidem říct, že je to úplně jedno. Všechny jsou naprosto stejné. Akorát se liší v počtu režimů blikání. Kdybych měl na výběr mezi blikačkou Cateye, Author apod. s deseti režimy blikání a SMARTEM se třemi za stejnou cenu, rozhodně jdu do Smarta, protože Smart je prostě Smart.
David: Řeknu vám takový příběh ze života: Jednou jsem takhle přijel do servisu a zeptal se servismana jestli nemá nějaké speciální kleště, kterými by mi přestřihl zámek, co jsem měl připnutý na kole a neměl jsem od něj klíče.... Řekl: „To není problém.“, vzal OBYČEJNÉ štípací kleště a za pár vteřin měl zámek přestříhnutý. Ten zámek byl od Authora a dal jsem za něj tři stovky. Takže jestli chcete kvalitní zámek na kolo, který jen tak nikdo neuštípne doporučuji něco takového.
Na vícedenní, ale i jednoenní výlety se vyplatí mít brašny, jelikož sebelehčí batoh, stejně na zádech cítíte. David, Jirka a Honza mají brašny od známé firmy SPORT ARSENAL. Můžeme zase jen doporučit.... Tato firma nedělá pouze brašny, ale velice kvalitní nosiče na kolo. Pokud se podíváte na její internetové stránky: www.sportarsenal.cz, můžete si vybrat z několika desítek tipů brašen i nosičů....