4. Tah Smradů - Severovýchodní Čechy

2.7.2007 - 6.7.2007; 197,04 km
Účást: Číža, Dave, Jirka, Jakub, Pepa, Radim, Tom


1. den - 2.7. 2007 - 85,30 km - čistá jízda: 4:34:18 - průměrná rychlost: 18,7 km/h (Detailni mapa - 3,3 MB)
Trasa:
PRAHA, Zeleneč, Čelákovice, Lysá nad Labem, Všejany, Loučně, Seletice, Kozodírky, Libáň

Tak se rok s rokem sešel a v pondělí 2.7. jsme měli sraz na Proseku před domem Davida. Po hodinovém zpoždění Toma a ještě delším čekáním na Jirku jsme vyrazili ve složení David, Radim, Jirka, Tom. Pepa měl výmluvu, že je nastydlej, takže dorazil následující den. Honza a Jakub by měli dorazit o tři dny později z důvodu práce, či jiných výmluv. Ještě jsem nevyjeli úplně z Prahy a už začalo pršet, sice drobně, ale furt. To jsme si naivně mysleli, že na začátku sice zmoknem, ale pak už bude hezky. No, skutek utek. V Čelákovicích jsme zastavili u supermarketu k nákupu zásob. Každý z nás vyléval vodu z bot, uší, kol, no prostě odevšad. Po chvíli naštěstí přestává pršet, alespoň tento den, vysvitlo slunce a hned se jelo lépe. Najeli jsme na turistickou značku směr Lysá nad Labem. Na začátek ještě jedno malý překvapení - po celodenním deštíku byly veškeré polní cesty pěkně rozbahněné. Některé tak moc, že ani kolo se vést na tom nedalo. No suma sumárum jedinou držku hodil Tom, za to luxusní. O tom jak vypadal netřeba mluvit. Dále se již jede pěkně, takže polykáme kilometry a jedeme co to dá. Občas dáme sváču nebo zastavíme na obědovečeři - řízek se všim všudy za 56 Kč + jejich parádní ceny za panáky (např. velký rum za 9 Kč, zelená za 15 Kč atd.). Popojedeme kousek za Libáň a hledáme první místo pro přespání, proto zajíždíme do hroznýho krpálu. Nahoře nás čeká listnatý les a nic moc pohodlí, ale lepší něco než nic. David, Radim a Jirka rozbalují stan. Tom rozbaluje celtu a staví si bivák. Přes noc lehce prší.


2. den - 3.7.2007 - 30,00 km - čistá jízda 1:37:52 - průměrná rychlost 18,30 km/h (Detailní mapa - 1,2 MB)
Trasa:
Bystřice, Jičín, Valdice, Újezdec, Klepanda a Žďár u Kumburku

Po tradičnim "brzkém" vstávaní zabalíme saky paky a vyrážíme směr Jirkova chata. Jen co sjedeme na silnici, vytahujeme nový tílka k tomuto účelu udělána. Až na Jirku, který ho zapomněl doma. V Jičíně, zvláště pak v Tescu, na nás všichni čuměj. Prostě Smradi no. Po mohutném nakupování (např. maso na gril) se muselo všechno narvat do brašen. Při trošce kompromisů se to povedlo. A teď už nás čekal jenom výšlap na megakopec, na kterým má Jirka chajdu. Což se Smradům samozřejmě povedlo a už jsme mohli vybalovat u Jirky. Na večer vytahujeme gril a vodnic. Už za šera příjíždí Pepa na kole(takže už nás je 5). A za tmy začína pršet, teda spíš chcát a chcát. Ale nám to nevadí v altánku bubláme vodničku a přitom žerem. Kolem půlnoci to balíme a jdeme spát. Pořád chčije.


3. den - 4.7.2007 - 9,97 km - čistá jízda 0:36:27 - průměrná rychlost 16,30 km/h (Detailní mapa - 250 KB)
Trasa:
Žďár u Kumburku, Lomnice nad Popelkou, Žďár u Kumburku

Další den nemá cenu ani vstávat pořád vytrvale prší. Svoláváme teda poradu a dohodnem se, že jestli nepřestane pršet do cca 15:00, tak zůstaneme u Jirky a vyrazíme až následující den. Chvilkami přestane pršet, ale ani ne za půl hodiny vždycky přijde takový plavajs, že jsme rádi za střechu nad hlavou. Den trávíme hraním kulečníku (!!!) a kartami - Bangem. Až pozdě odpoledne se počasí umoudřuje. Ale nemá cenu už vyrážet, tak aspoň jedeme na nákup. Večer vybalujeme vodnici a Bang.


4. den - 5.7.2007 - 52,99 km - čistá jízda 3:00:25 - průměrná rychlost 17,60 km/h (Detailní mapa - 1,9 MB)
Trasa:
Klepanda, Nová Paka, Studenec, Rovnačov,Vrchlabí, Černý Důl, Jánské Lázně, Svoboda nad Úpou

Dnešek byl velký den, za prvé, museli jsme odjet a za druhé, měli dorazit Honza s Jakubem. Ráno se na nás usmálo štěstí, při vyjížděni bylo nádherně, tedy svítilo sluníčko a lehčí vánek. Tak už jsme začali doufat, že bude nádherně a nic nás nezastaví na cestu na sever respektive na východ. Prvních pár kilometrů bylo v pohodě. Nepočítám lehčí zabloudění a menší zajížďku přes Novou Paku. Vzásadě za to mohl fakt, že nám chyběla mapa. Již z dálky jsme viděli hrůzostrašně vypadající mrak. Dokonce Jirkovy zazvonil mobil (s nezapomenutelným Zavolejte stráže) a byl varován před příšerným lijákem. Pořádně jsme šlápli do pedálu a zastavili u motorestu. Jen tak tak, sotva jsme schovali kola, začala čína. Naobědvali jsme se, napili a po deštíku vyrazili dále. Cesta příjemně ubíhala, až těsně před Vrchlabím to šlo do háje. Zase ten zlověstný mrak, ale my nepředpokládali, že tenhle bude u nás mnohem rychleji. Těsně před městem nás to chytlo. Nestačili jsme ani vyndat pláštěnky a už jsme byly promočený. David zajel do Liščí farmy, kam ho většina následovala a schovali se pod stříškou nějaký nástěnky. Jirka, ač jel poslední, si nás nevšiml a jel bůh ví kam. V tu chvíli nám to bylo jedno, chcalo jako z konve. Jen co to malinko polevilo, někteří jeli za Jirkou (Pepa a Tom), někteří (Radim a David) zůstali schovaný. Každopádně se všichni jako zázrakem objevili u obchodních domů. Kde jsme dokoupili to nejnutnější a čekali, než přestane pršet. Čekali a čekali, když už nás začal tlačit čas, protože kluci (Jakub a Číža) měli přijet do Trutnova a následný sraz měl být ve Svobodě nad Úpou, respektive oni už v Trutnově byli. Zabalili, vytahli pláštěnky a vyrazili. Bohužel jsme neporoučili větru dešti, ale ten poroučel nám. Při cestě do Jánských Lázní do kopce tak cca 10 km, každý z nás vypustil duši. Chcalo + v pláštěnkách + do kopce = mokrý uplně všude - niť nezůstaka suchá. Další rána byla, když jsme se konečně vyšplhali na vrchol, tak nás čekalo 6 km dolů z kopce. Dole z nás byly rampouchy a museli nás vysekávat z ledu. S morálkou na dně, s příšernou zimou čekáme na ty dva. Přitom přemýšlíme, kam půjdeme spát. Pepovi a Radimovi je taková zima, že neváhají hledat ubytování po celým městě. Nakonec po mnoha nabídkách najdou jedno luxusní. Na zahradě místního hotýlku (Blue pension), nám majitelka dovolila přespat ve stanech, navíc tam ještě měli altánek, kde vybalujeme, jíme i stavíme stany. Po vodnici padá rozhodnutí, že v tomhle počasí se nedá jet, pokud bude ráno chcát, jedeme domů.

Honzova a Jakubova cesta do Svobody nad Úpou (která původně měla 10 km, ale oni radši jeli oklikou):

Dnešek byl dnem kdy měli zkompletovat squadru Smradů, Jakub s Čížou. Po dopoledním a poledním kompletování zásob a jejich narvání do brašena všude dál kam se dalo, vyráží naše dvojice z Proseka do Vysočan kolem bobové dráhy jelikož máme nervy že nám jediný vlak co jede do Trutnova ujede, pálíme to po schodech, obrubnících, prostě přes všechno co nedělá duším a ráfkům dobře, na nádraží kde Honza zjišťuje, že asi poprvé píchnul, ale není čas na opravy, za chvíli jede vlak, takže jen pár foto-póz a už se doslova serem s kolama do vlaku. Místa tam moc není, musíme stát a jednu stranu pro výstup jsme s pomocí našich kol zdárně zabarikádovali. Nezbývá než stát kecat a čekat než tříhodinová jízda uteče. Cesta je zpestřená několikrát, ať už pokusem několika cestujících vystoupit nebo nastoupit přes naše kola nebo pozorováním různých rockerů mířících na Rock for Peoeple do Hradce. Průbžně taky sledujeme počasí a až na pár mraků a průtrží mračen ke konci cesty bylo slušně….

Po příjezdu do Trutnova nastává čas pro váměnu duše a jen co je opraveno a s dalšíma Smradama domluveno místo spichu, začíná pršet, ale nevadí, v tuto chvíli jsme ještě svěží a odhodlaní a jedem pryč z Trutnova, po nějaké době a vyšlápnutí hardcore kopce jsme u mapy zjistili že jedem špatně, takže následuje telefonát a místo setkání se Smradama se mění. Pro nás dva to znamená doslova porno cestu do kopce loukou, kudy vede asi v období dešťů říčka, takže jedem nebo i tlačíme doslova korytem kola až na místo, kde začíná asfaltka, naprosto úžasná a nádherná cesta by to byla, cca 6km sjezd lesem po supr nový asfaltce, jenže, je to pomalu horší než předchozí výšlap – zima, prsí mega, mokrý sme komplet, studenej vítr a začínáme tušit že tohle prožívat každém den je o zdraví a o nervy, nicméně pokračujem až do Jánských lázní, kde se občerstvujem u benzínky a zároveň voláme Smradům kde jsou, zjišťujem, že už jsou taky na místě ale o kousek dál, takže vyrážíme za nimi za nedlouho vyrovnáváme historicky nejpočetnější skupinu Smradů z 2. Tahu. Je nás sedm! Nicméně na Smradech, kteří vyjeli na Tah už v pondělí je znát silné rozčarování a atmosféra je nic moc, navíc nevíme kde přečkáme noc, ale aspoň to, se záhy vyřešilo.


5. den - 6.7.2007 - 18,78 km - čistá jízda 0:51:19 - průměrná rychlost 21,90 km/h (Detailní mapa - 700 KB)
Trasa: Svoboda nad Úpou, Trutnov posléze vlakem do Prahy

Ráno chčije. Padá rozhodnutí, že jen co trochu přestane, zabalíme a jedeme domů. V 10:00 opouštíme pension a jedeme směr Trutnov na vlak. Vlakem domu sice nikde neprší, ale mračna jsou stále černá. Celý následující víkend je pěkně - svítí slunce a tak. Ale když už jsme byly téměř rozhodnuti, že budeme v pondělí pokračovat tam, kde jsme skončili, tak všechno padá. Celý následující týden zase vydatně prší. A tak nakonec rádi, že jsme nevyrazili, odkládáme 4. tah na neurčito.


Text: Číža, Tom
Foto: Číža, Tom